Filmový festival pre deti a mládež CINEDU slávi tento rok svoje malé jubileum

by

v septembri 2023 sa koná už jeho 5. ročník

 

Tlačová správa, 27.júna 2023

 

Medzinárodný festival filmov pre deti a mládež CINEDU, ktorý sa uskutoční v dňoch 18. – 29. septembra v MsKS Nové Mesto nad Váhom, už tradične svojim mladým divákom predstaví bohatý výber kvalitnej a rôznorodej dramaturgie celovečerných hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré prináša v exkluzívnej  slovenskej premiére.

Nórsky film Dancing Queen, réžia Aurora Langaas Gossé

 

Prvé potvrdené filmy filmového programu

Nórsky film Dancing Queen, 2023, r. Aurora Langaas Gossé, mal svetovú premiéru na festivale Berlinale 2023 v sekcii Generation KPlus a stal sa veľmi úspešným festivalovým hitom. Okrem prestížnej nórskej národnej ceny na Amanda Awards získal nedávno ocenenie aj na MFF Zlín –  Zlatý střevíček v sekcii Celovečerných filmov pre deti. Táto komediálna dráma, plná nečakaných zvratov, ukazuje príbeh dvanásťročnej Miny, ktorá urobí všetko preto, aby si získala srdce a pozornosť svojho nového spolužiaka a majstra hip-hopu

ED WINa – dokonca sa sama naučí tancovať hip hop!

Medzinárodne oceňovaný švajčiarsky dokumentárny film Girl Gang, Švajčiarsko, 2022, r. Susanne Regina Meures, bol okrem iného jedným z nominovaných filmov EFA – Európskej filmovej akadémie v kategórii Najlepší európsky dokument. Príbeh 14-ročnej Leonie, úspešnej influencerky z predmestia Berlína a jej rodičov poukazuje na úskalia podobného moderného úspechu. Citát z portálu CINEUROPA: „Film je modernou rozprávkou o 14-ročnej influencerke a jej najväčších fanúšikoch

Girl Gang, Švajčiarsko, 2022, r. Susanne Regina Meures

 

Pre mladšie vekové kategórie od 6+ ponúka Festival CINEDU 2023 Príbehy malého Františka (Geschichtem vom Franz), 2022,  r. Johannes Schmid – rodinný film rakúsko-nemeckej produkcie, ktorý bol inšpirovaný sériou knižiek rakúskej autorky Christine Nöstlinger. Druhý nemecko jazyčným film túto vekovú kategóriu je hraný rodinný film Laurina hviezda (Lauras Stern), 2021, r. Joya Thome, Nemecko a je tiež ďalšou úspešnou knižnou adaptáciou – tento raz spisovateľa Klausa Baumgarta.


Príbehy malého Františka (Geschichtem vom Franz), 2022,  r.Johannes Schmid

 

Filmový festival CINEDU je prvou filmovou platformou na Slovensku špecializovanou výlučne na mladého diváka a program je rozdelený na dve hlavné vekové kategórie. CINEDU Kids (6 do 12 rokov). CINEDU Teens (13+ a mladí dospelí).  Spoluorganizátorom festivalu je už od roku 2020 MsKS Nové Mesto nad VáhomKino Považan.  Rok 2022 prekonal svojou návštevnosťou 2 300 divákov očakávania organizátorov. Tomu, že si mesto festival obľúbilo a prijalo za svoje svedčí aj fakt, že mesto festival plne podporuje a od roku 2023 nad festivalom prevzal záštitu primátor NMnV, Ing. František Mašlonka.

„Máme veľkú radosť z toho, že sme svedkami postupného narastania záujmu o prvý a doposiaľ jediný slovenský Filmový festival pre deti a mládež CINEDU nielen zo strany divákov, ale aj zo strany nových podporovateľov a filmových profesionálov.

5.ročník CINEDU prináša mnoho pozitívnych noviniek, jednou z nich sú ocenenia detskou a mládežníckou porotou a novinkou je aj Cena diváka v oboch kategóriach. Funkcie producenta sa tento rok ujal Maroš Brojo, bývalý umelecký riaditeľ Fest Anča  a novú spoluprácu sme nadviazali s KKC Hviezda v Trenčíne s jeho dramaturgom Antonom Šulíkom, s ktorým spoločne vyvíjame workshop pre mladých slovenských filmárov: Ako vytvoriť úspešný film pre deti a mládež. Workshop je jednou z prvých iniciatív, ktorej zámerom je podpora filmového priemyslu pre tento špecifický filmový žáner – detský a mládežnícky film – na Slovensku. Naďalej zostávame veľmi vďační ambasádorke projektu Zuzane Kronerovej, ako aj všetkým iným subjektom podporujúcim a vnímajúcim dôležitosť filmovej vzdelanosti našich detí a mládeže u nás, uvádza riaditeľka a zakladateľka festivalu Cinedu Ľudmila Cviková.

Festival Cinedu 2023 doteraz finančne podporil Audiovizuálny fond, ďalej mesto Nové Mesto nad Váhom, Nadácia SPP, Trenčiansky samosprávny kraj a ďalší.

Nasledovné podrobnosti o programe a novinky CINEDU 2023 prinesie II. TS začiatkom septembra 2023

 

Kontakty:
Ľudmila Cviková, riaditeľka, director@cinedu.sk , mob. +421 903 814 011

Maroš Brojo, producent, maros.brojo@gmail.com