Filmy pre mladých divákov a konferencia o tvorbe filmov pre deti a mládež: dnes sa začína Filmový festival pre deti a mládež CINEDU 2023

by

Tlačová správa, 18.septembra 2023

V Mestskom kultúrnom stredisku (MsKS) Nové Mesto nad Váhom, v Kine Považan sa práve začali prvé filmové predstavenia dvojtýždňového filmového festivalu pre deti a mládež – CINEDU 2023

V priebehu prvého týždňa – CINEDU Kids –  sa premietajú filmy pre deti do 12 rokov, druhý týždeň – CINEDU Teens – sú filmy určené kategóriám 13+. Všetky filmy sú v originálnom znení so slovenskými titulkami a pre najmladších divákov, pre ktorých by čítanie titulkov mohlo byť komplikované budú robiť umelecký živý dabing slovenské herečky Eva Sákalová a Juliana Johanides. Víkend je nielen plný filmov, vrátane najnovšej slovensko-českej produkcie, ale aj workshopov pre deti a mládež.

Po prvý raz v histórii festivalu budú udelené štyri ocenenia. O cenách Najlepší film CINEDU KidsNajlepší film CINEDU Teens rozhodujú tri trojčlenné poroty detí a tínedžerov z rôznych miest a obcí. O Cene diváka budú rozhodovať svojimi hlasmi samotní diváci.

Záujem o  CINEDU 2023 je aj tento rok veľký: k dnešnému dňu má festival zaznamenaných viac než 1 500 rezervácií lístkov.

Slávnostné vyhlásenie víťazov porotami a čestnými hosťami sa bude konať počas Záverečného ceremoniálu v piatok 29.septembra 2023 od 18:30 hod. v Kine Považan v MsKS, kde bude premietnutý aj záverečný film festivalu, rodinná nemecká komédia: Alfons Smoliar: Konečne školský výlet!, režiséra Marka Schlichtera, 2022. Film uvedie jeho scenárista John Chambers. Slávnostný večer je pre pozvaných hostí, ale bude otvorený aj verejnosti a bude už tradične moderovaný mladým slovenským hercom. Tento raz sa úlohy ujal Oliver Asztalos.

 

Alfons Smoliar: Konečne školský výlet!, réžia Mark Schlichter, Nemecko, 202

Festival CINEDU rezonuje aj na európskej úrovni. Septembrový magazín Európskej asociácie detských filmov (ECFA), ktorého je členom, o ňom informuje okrem iného rozhovorom s riaditeľkou a zakladateľkou Ľudmilou Cvikovou a prináša tiež novinky o filmoch, ktoré sú uvádzané počas CINEDU. Tým sa nielen festival, ale aj Slovensko tesnejšie prepája so svetovými tvorcami kvalitného filmu pre deti a mládež.

 

Ambasádorka CINEDU, herečka Zuzana Kronerová:

“Ako ambasádorka Filmového festivalu pre deti a mládež CINEDU sledujem jeho vývoj od prvého ročníka a robí mi veľkú radosť sledovať ako festival rastie, jeho kvalita ale aj význam – mám na mysli význam pre deti a tínedžerov, ktorí dostávajú šancu raz do roka vidieť kurátorsky pripravený filmový program. Tým, že sa festival svojimi činnosťami venuje filmovej výchove našich mladých sme sa pridali k vyspelým európskym krajinám a verím tomu, že krok za krokom sa filmová gramotnosť stane prirodzenou súčasťou výchovy aj u nás.“

 

Po prvý raz sa tento rok festival bude venovať nielen filmovým predstaveniam a workshopom pre deti a mládež, ale robí aj prvý a dôležitý krok v podpore vývoja filmov pre tieto vekové kategórie, ktoré momentálne v slovenskej kinematografii absentujú, teda hraných filmov s príbehmi zo súčasnosti.

Spoločne s novootvoreným Kultúrno-kreatívnym centrom Hviezda v Trenčíne organizuje CINEDU v piatok 29.septembra celodennú konferenciu a workshopy pre mladých slovenských filmových profesionálov pod názvom: Ako napísať scenár pre dobrý film pre deti a mládež? 

Masterclassy budú viesť traja významní zahraniční hostia: režisér a producent z Českej republiky, Petr Oukropec; Renate Zylla, festivalová agentka, emeritná riaditeľka festivalu pre deti a mládež MFF Berlíne, poradkyňa a spoluzakladateľka detského MFF KINEKO v Tokyo, Nemecko; John Chambers, scenárista a spisovateľ detských kníh, Nemecko/Írsko.